De här två halsbanden har blivit återbrukade två gånger… Går igenom smycken jag gjort tidigare inför julmarknaden och en del får vara som de är, jag bara går igenom alla delar så de är väl gjorda, andra känner jag kan få ett annat liv.
Det här halsbandet var lite ”blingigare” tidigare men jag fick det inte att hänga riktigt bra, de större röda rundlarna hade en tendens att snurra sig. Så efter lite letande hittade jag några små glittriga röda delar som jag tyckte funkade bra. Jag gillar när det händer något på kedjan, när det inte bara är en kedja. Det blev ju ett lite mindre utstickande halsband men fint ändå.
Det var samma sak med detta halsband, ville inte hänga riktigt bra när man bar det (jag går omkring med dem hemma för att känna att de funkar). Hade rosen liggande, alltså hängande i var ände men gjorde om den till att hänga rakt ner och då blev det bättre att bära. Hade först fundering på att ”bara” ha en kedja till men då tyckte jag att det blev lite väl intetsägande så jag gick tillbaka till den ursprungliga utformningen. Kanske inte allas smak men definitivt roligare.