Rysk brosch

Lite nytt till samlingen – igen… Den här gången några plastsmycken som känns extra spännande eftersom de är annorlunda än mycket annat i samlingen.

En speciellt och det är min fisk. Det roliga med att vara smyckenörd är att ibland träffar man på fler med samma passion, i det här fallet Olga som jag har fått denna ljuvliga plastfisk av, tack Olga! Min första – och enda – plastbrosch från Ryssland.

De två översta är franska celluloid-broscher från 20/30-tal, har flera av den här typen sedan tidigare, dock inga med dessa mönster.

Nästa rad består av två örhängen, troligen 60-tal, och troligen lucite. De kräver dock lite mer undersökning.

Den fina lilla elefanten som hänger i sin bete är av celluloid och också tidig, precis som de översta, skulle kunna vara från början av seklet.

Det flerfärgade häftiga halsbandet kräver med undersökning men min teori är lucite och 60-tal. Har ingenting liknande i samlingen så det känner jag mig särskilt nöjd över.

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s