Nu när jag fått mitt hobbyrum och det dessutom har dykt upp en ny bebis i familjen har jag blivit lite sugen på att börja sy igen. Det är otroligt längesedan jag sydde något, har mest blivit lagningar och sånt. Det senaste jag sydde var nog gardinerna till Almelund som jag gjorde av gamla fina lakan med spets. Och det är ju faktiskt flera år sedan.
Dessutom ska min engelska kontakt Naomi få en bebis i sommar, vore roligt att kunna skicka något till henne.
Gått och tänkt på detta ett tag, köpt på mig lite söta klänningar och byxor som jag ska använda som mall tänkte jag. Är lite svag för förklädesklänningar och så tänkte jag att behovet av haklappar närmar sig.
Har en fundering på att använda en del av mina gamla lakan (köpt ett helt parti) och/eller handdukar men sen var jag på Erikshjälpen och gick och tittade om de hade några roliga tyger och gick igång alldeles… Så nu MÅSTE jag ju sy, kan ju inte låta de här fina ligga och ”skräpa”!
Kanske ett effektivt sätt att äntligen komma igång?!